Tapahtumakalenteri
Ma | Ti | Ke | To | Pe | La | Su |
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Mies- ja naispolitikkojen pukeutuminen
Media ja kansalaiset näyttävät edelleen kiinnittävät eri tavalla huomiota nais- ja miespäättäjiin. Kirjoitetaan ja kommentoidaan esimerkiksi pääministeri Sanna Marinin nahkatakkia ja nyt viimeksi viinilasikuvaa lätkän loppuottelukuvissa. Entä miehet?
En ainakaan heti muista tapausta, että miespäättäjien pukeutumiseen olisi vähään aikaan juurikaan kiinnitetty huomiota. Johtuuko tämä siitä, että miespäättäjät pukeutuvat yleisesti tummaan pukuun ja edelleen käyttävät kravattia. Kukaan ei kirjoita siitä, onko puku hyvin istuva ja onko se moitteettomassa kunnossa. Hyvä niin. Samaa toivoisin naispäättäjien kohdalla. Päähuomio tulisi olla toiminnassa ja päätöksissä eli tällaisissa toisarvoisissa asioissa.
Annetaan naispäättäjien pukeutua tavalla, joka on heille luontevaa. Kyllä he osaavat puheutua tilanteen mukaan, vaikka eivät harrastaisikaan entisaikojen tiukkaa jakkupukulinjaa.
| ||