Tapahtumakalenteri
Ma | Ti | Ke | To | Pe | La | Su |
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Lukeminen auttaa ymmärtämään
Lukeminen avaa uusia maailmoja. Ennestään vieraat käsitteet ja asiat alkavat avautua. Vaikeat asiat voivat näyttäytyä ymmärrettäviltä.
Meistä itsestämme riippuu, mitä luemme ja mitä haluamme ymmärtää entistä paremmin. Kirjat tarjoavat monenlaisia mahdollisuuksia itseopiskeluun ja -tutkiskeluun. Kirjoihin voi palata yhä uudelleen ja uudelleen. Mielenkiintoista on havaita, miten jokin asia alkaa jossakin vaiheessa tuntua jopa itsestään selvältä, vaikka aikaisemmin sitä oli vaikea käsitttää.
Muistan hyvin yhden tapauksen josku vuoden 2003 paikkeilla. Kirjoitin toisen kirjani käsikirjoitusta ja käsittelin siinä skeemaa. Pyysin Tampereen yliopiston silloiselta psykologian professori Markku Ojaselta apua. Pyysin häntä lukemaan muutaman sivun luonnostekstiä. Skeeman osalta hän totesi, ettei minun kannattanut käsitellä asiaa, koska en sitä ymmärtänyt. Hän oli oikeassa. Jätin pois tuon tekstiosuuden. Kerroin vuosi sitten kesällä kiitollisena asiasta Ojaselle yhdessä tilaisuudessa. Hän ei sitä muistanut. Kiitin vielä tuosta palautteesta. Oli hyvä, ettei tekstiä tullut kirjaan, koska eihän sitä olisi enää painettuna saanut poistettua.
Nyt kun olen myöhemmin perehtynyt asiaan, voin erinomaisesti ymmärtää Ojasen palautteen. En todellakaan ollut ymmärtänyt asiaa. Mitä enemmän olen nyt lukenut asiasta eri kirjoittajien tekstiä, sitä enemmän olen alkanut asiasta tajuta. Palaute toimi kompassina.
| ||